U převodních cen dochází k daňovým únikům, kdy si spřízněné firmy ve vzájemných transakcích upravují ceny tak, aby zdanitelný zisk plynul do země s nižší mírou zdanění. K tomu se využívají například i daňové ráje. Na dani z příjmu právnických osob loni stát vybral necelých 150 miliard korun.
\"Problematika transferových cen je celosvětově vnímána jako vysoce riziková oblast, která bývá nadnárodními skupinami využívána k agresivnímu daňovému plánování a často i k daňovým únikům. Proto se v poslední době na tuto oblast mnohem intenzivněji zaměřujeme,\" uvedl Janeček.
Česko se navíc letos připojilo k mezinárodní dohodě proti zneužívání převodních cen u nadnárodních společností. Země tak patří mezi 31 zemí, které si budou automaticky vyměňovat informace sestavované nadnárodními společnostmi.
Kvůli převodním cenám bylo od roku 2014 zavedena nová příloha daňového přiznání k dani z příjmu právnických osob. Díky tomu podle Janečka stoupl nárůst daňové povinnosti u firem a zároveň poklesla u firem daňové ztráty. \"Firmy začínají přiznávat větší daňovou povinnost a uvědomují si, že s tím seriózně pracujeme, což se projevuje i v nárůstu kontrol,\" uvedl Janeček.
Analýza OECD podle něj ukazuje, že roční ztráta kvůli agresivnímu daňovému plánování jsou čtyři až deset procent z celkového výnosu. \"V případě ČR je to tak šest až 15 miliard korun u daně z příjmu právnických osob,\" uvedl. Zároveň upozornil, že nedávno publikované odhady ztrát kvůli daňové optimalizaci a přelévání peněz do daňových rájů v ČR ve výši 57 miliard korun jsou nadhodnocené.
sos mal