OKD chce dohodu se státem do pátku, jinak zváží insolvenci

25.04.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. dubna (ČTK) - Vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti firmy, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci černouhelné firmy. Společnost New World Resources (NWR), majitel OKD, to dnes uvedl na svých webových stránkách. Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti. Nezávazný termín vypršel v pátek. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v reakci ČTK řekl, že jde o brutální nátlak majitelů nebonitních akcií.

\"Vláda neustále přesvědčuje veřejnost, že chce minimalizovat negativní dopad případné insolvence. Tento přístup nás proto udivuje a jsme z něj zklamaní. Chápeme, že rozhodnutí nelze přijmout ze dne na den, ale ministři jsou o krizi informováni již od začátku ledna,\" uvedl dnes mluvčí AHG Roman Pařík. Podotkl, že pokud by skutečně insolvence nastala, vláda se jednání s AHG nezbaví. \"Byli bychom hlavním věřitelem, takže stejně s námi jednat musí,\" řekl pro ČTK.

Mládek v reakci označil současné počínání AHG za brutální nátlak. \"Je zcela ve stylu, který předvádějí poslední měsíc,\" řekl ČTK. Na dotaz, zda je pravděpodobné, že stát se s AHG do pátku domluví, uvedl, že při přístupu, který skupina má, to bude obtížné.

AHG také potvrdila, že se dnes uskuteční schůzka zástupců vlády s vedením OKD. \"Ministři budou mít příležitost klást libovolné závěrečné otázky, než ve středu podají zprávu na zasedání vlády. Investoři jsou nadále k dispozici a apelují na vládu, aby s nimi ještě do středy jednala a hledala oboustranně přijatelné řešení současné krize, které povede ke stabilizaci společnosti OKD,\" dodal Pařík.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK