\"Alternativy vůči ruskému plynu se v dlouhodobém výhledu pro Evropu nečrtají, narážejí na problémy spojené s realizací vlastních projektů,\" vyhlásil Zubkov.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Evropská unie přitom usiluje o snížení závislosti na ruském plynu.
Zubkov rovněž tvrdil, že Ukrajina je nespolehlivým partnerem pro tranzit ruského plynu dále do západní Evropy. \"Události posledních let ukazují, že tento tranzitní článek (přes Ukrajinu) jen vytváří riziko v zásobování Evropy plynem,\" řekl.
Předseda představenstva Gazpromu současně obhajoval plány na rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn do Evropy po dně Baltského moře a který zároveň obchází Ukrajinu. \"Dokáže zajistit potřebné objemy plynu pro trh Evropské unie, zajišťovat trvalé dodávky na evropský trh a posunout evropskou infrastrukturu směrem k vytvoření jednotného trhu s plynem,\" uvedl Zubkov, podle kterého se údajně nepřiměřená politizace stala nástrojem proti tomuto projektu.
Proti rozšíření plynovodu Nord Stream protestovaly na konci loňského listopadu země východní části EU včetně Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Litvy, Lotyška a Estonska v dopise zaslaném místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi. Česká republika se k dopisu, který upozorňoval na možné negativní dopady projektu na energetickou bezpečnost dotčených států i regionu, nepřipojila.
Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga na plynárenském kongresu prohlásil, že pro Bratislavu je absolutní prioritou zachování přepravných tras ruského plynu přes Ukrajinu a Slovensko.