\"Diskuse (s AHG) probíhá podle mého názoru ne zcela uspokojivé. Sice nám předložili nějaký návrh, ten ale vůbec nebyl ve struktuře, ve které jsme žádali,\" uvedl dnes ministr. AHG nabídla minulý čtvrtek vládě, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. Nabídka počítá také s tím, že držitelé dluhopisů také odepíšou dluh NWR, potažmo OKD, za více než 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč).
Mládek dnes zopakoval, že skupina požaduje 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč) jen za akcie. \"Měli jsme představu, že nám prodají akcie OKD za korunu a budeme se bavit o tom, kolik stojí pohledávky,\" uvedl.
Odpoledne se pak Mládek kvůli OKD setká s prezidentem Milošem Zemanem. \"Účelem návštěvy pana prezidenta je ho seznámit s celou situací. Není o tom, že bych po něm chtěl nějaké rozhodnutí nebo doporučení,\" dodal Mládek. Zeman už dříve navrhl řešit současnou napjatou situaci kolem firmy znárodněním.
Situace ohledně OKD se vyhrotila v pondělí. NWR uvedla, že vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci černouhelné firmy. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to označil za vydírání, Mládek za brutální nátlak. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda nebude platit dluhy soukromých vlastníků OKD. Je ale podle něj připravena pomoci všem, kteří z OKD budou muset eventuálně odejít.
V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.