Předepsané pojistné za celé životní pojištění v 1. čtvrtletí dosáhlo 11 miliard Kč. Výrazně hůře si vedou produkty s jednorázově placeným pojistným, kde se předpis pojistného propadl o 43 procent. Předpis produktů s běžně placeným pojistným klesl meziročně o 1,1 procenta.
V životním pojištění poklesl meziročně počet aktivních smluv o více než 200.000 (minus 3,4 procenta) a počet nově uzavíraných smluv nadále klesá výrazným tempem (minus 35 procent). Po delší době se však začíná snižovat i počet stornovaných smluv.
\"Situace, kdy je ukončeno 800.000 smluv a ve stejném období jich je sjednáno 600.000, není při existenci 5,7 milionu aktivních smluv dobrá a neodpovídá zdravému vývoji produktu, který je konstruován jako dlouhodobý,\" uvedl ředitel asociace Jan Matoušek. Přesto věří, že v životním pojištění postupně dojde k obratu, ať už díky rostoucí finanční gramotnosti občanů, přijatým samoregulačním opatřením pojišťoven nebo efektu aktuálně projednávané regulace provizí, která pozitivně změní motivaci zprostředkovatelů.
V neživotním pojištění činilo předepsané pojistné za první čtvrtletí 20,1 miliardy Kč. Růst je srovnatelný s růstem dosaženým za celý rok 2015. Povinné ručení stouplo o 1,9 procenta, což odpovídá tempu roku 2015. Havarijní pojištění svůj růst nadále zrychluje ze 6,1 procenta na aktuálních 9,2 procenta.
\"Vzhledem k tomu, že meziročně stoupl počet havarijně pojištěných vozidel o více než osm procent, je vývoj předepsaného pojistného způsoben zejména tím, že si motoristé začali více uvědomovat rizika a svá vozidla více pojišťují,\" vysvětlil Matoušek. V souladu s příznivým vývojem ekonomiky lze podle něj sledovat i pozitivní vývoj v pojištění podnikatelských rizik. Tam byl meziroční nárůst o 3,8 procenta.