Dnešní ráno bylo nejmrazivější z celého týdne. \"Pod nulu teplota klesla už (ve čtvrtek) po 23:00 a pohybovala se mezi minus dvěma až 2,4 stupni. Kolegové na střední Moravě měli i minus pět stupňů. Poškození kvetoucích stromů je největší od roku 2012,\" připomněl Pokorný rok, kdy byly ztráty na ovoci také obrovské. Mírnou výhodu podle něj mají aktuálně pěstitelé z chladnějších poloh, kde ještě nebyly stromy tolik nakvetlé. Před čtyřmi lety přišly ničivé mrazy až v polovině května.
Přesněji budou ovocnáři vědět, jaké mráz napáchal škody, příští týden, až vyrazí na obhlídku sadů. Při kontrole se dívají na semeníky. Když jsou poškozené, jsou zahnědlé až zčernalé. \"Nejlépe se zjistí nehtem, jak moc jsou poškozené,\" poznamenal Pokorný. Stačí takto zkontrolovat dva tři stromy v řadě a každou pátou řadu, aby pěstitel zjistil, na čem je.
Odhady úrody dělají ovocnáři obvykle v polovině června. \"Uvidíme, co s tím ještě příroda udělá,\" doplnil Pokorný. V nejbližších dnech už by teploty pod nuly v noci klesat neměly.