AHG dříve uvedla, že její nabídka počítá s tím, že držitelé dluhopisů také odepíšou dluh NWR, potažmo OKD, za více než 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč).
\"Vláda dnes zatím zásadním způsobem o OKD nejednala. Pouze na okraj byla diskuse v rámci bodu, který předkládal ministr (spravedlnosti Robert) Pelikán (ANO) ohledně novelizace insolvenčního zákona,\" uvedl Mládek.
V návrhu, který má ČTK k dispozici, ministerstvo spravedlnosti píše, že novelu vyhotovilo \"v reakci na naléhavý veřejný zájem, s cílem předejít negativním dopadům spojeným s úpadkem právnických osob, které jsou oprávněny vykonávat hornickou činnost\". Změny by se měly týkat hornických firem, které ke dni podání insolvenčního návrhu zaměstnávají nejméně 500 lidí, a také dalších firem v případném koncernu. Server Echo24.cz dříve uvedl, že návrh fakticky znamená, že by kontrolu nad OKD převzal současný ministr financí Andrej Babiš (ANO), Pelikánův stranický šéf.
\"Vláda se zatím neshodla na finálním stanovisku k zákonu, a byl proto odložen na 11. května, na příští zasedání vlády,\" uvedl dnes Mládek. V oficiálním programu vlády dnes zmiňovaný bod chybí. Mládek upozornil, že i kdyby novela insolvenčního zákona vešla v platnost, což sám nepředpokládá, stalo by se tak na podzim nebo od Nového roku. \"Může se proto stát, že v mezidobí již bude běžet insolvence OKD podle stávajícího zákona,\" dodal Mládek.
V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.
rdo jzf rem rot