\"Vznikly dva znalecké posudky 6000 stran dlouhé smlouvy a dodatků k mýtnému systému. Z nich vyplývá, že stávající systém elektronického mýta může od příštího roku z technických důvodů spravovat jen stávající provozovatel. Jiným způsobem není možné předejít riziku kolapsu systému a nevýběru mýta, které v současnosti je deset miliard korun ročně,\" uvedl Neřold. Posudky pro ministerstvo zpracovaly společnosti e-FRACTAL a A-Consult plus.
Ministerstvo proto nyní připravuje do vlády odůvodnění veřejné zakázky, kterou plánuje zadat formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBÚ) společnosti Kapsch. To ale může vyvolat reakci konkurenčního SkyTollu. Jeho předseda představenstva Matej Okáli už v březnu na tiskové konferenci varoval, že pokud stát zadá zakázku bez soutěže Kapschi, SkyToll toto rozhodnutí napadne u soudu.
Zároveň ministerstvo podle Neřolda pokračuje v přípravě na vypsání otevřeného výběrového řízení na provoz mýta po uvedené tříleté přechodné době. V nejbližších dnech bude připravené výběrové řízení na takzvaného projektového manažera, který úřadu s přípravou miliardového tendru pomůže.
Výběr poradenské firmy s výrazným předstihem vyplývá z dosavadních zkušeností úřadu. Hledání poradce totiž už dvakrát selhalo. Poprvé soutěž svého předchůdce Antonína Prachaře zrušil krátce po nástupu na ministerstvo současný šéf resortu Dan Ťok s tím, že byla vypsaná špatně. Sám ale připravit nový tendr nejdříve odmítl a následně kvůli nedostatku času zakázku zadal bez soutěže společnosti Deloitte. Plnění smlouvy ale nakonec zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že pro zadání bez řádného výběrového řízení neexistovaly zákonné důvody.
Současná desetiletá smlouva na správu mýtného systému vyprší na konci letošního roku. Snahu najít nového provozovatele prostřednictvím otevřené soutěže ministerstvo vzdalo na konci loňského roku s tím, že řádný tendr již není možné stihnout. Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 70 miliard korun, přičemž za loňský rok to bylo 9,7 miliardy Kč.
Tomáš Cafourek rot