\"Člověk z Nových Zámků, který nějaké období pracoval v elektrotechnické firmě, ze dne na den přestal být zaměstnancem (slovenské) agentury a stal se zaměstnancem české firmy. Takoví pracovníci zůstali pracovat na původním místě, ale již byli vyslanými pracovníky české firmy,\" řekl Ondruš k praktikám pracovních agentur. Odhadl, že tímto způsobem pracuje na Slovensku několik tisíc Slováků s bydlištěm v zemi pod Tatrami.
Motivací pro zmiňovanou změnu sídla bylo patrně zavedení tvrdších pravidel pro podnikání pracovních agentur na Slovensku, které poskytují pracovníky do různých firem, a také zatížení příjmů z pracovních dohod povinnými odvody.
V Česku se z dohod o provedení práce s měsíční odměnou do 10.000 korun neplatí zdravotní ani sociální pojištění. \"Zaměstnanci, kteří žijí a pracují celý život na Slovensku, jsou zaměstnaní v české firmě, a to jen proto, že když jsou zaměstnaní na dohodu o provedení práce, tak z příjmu neplatí odvody,\" uvedl Ondruš.
Potírání podnikatelské aktivity takzvaných schránkových pracovních agentur registrovaných v Česku by měl nový slovenský zákon, kterým Slovensko převzalo evropskou směrnici a která plošně upraví pravidla vysílání pracovníků z firem se sídlem v EU na Slovensko.