Podle předkládací zprávy materiálu, kterou má ČTK k dispozici, by se horníci v rámci Diama podíleli na odstraňování následků bývalé hornické činnosti a revitalizaci území. Šlo by zejména o zaměstnance starší 55 let a zaměstnance s nejvýše dosaženým základním vzděláním, u kterých lze očekávat nejobtížnější umístění na trhu práce. Projekty programu revitalizace pro horníky v rámci Diama mají vyjít na 2,59 miliardy korun.
\"Tento návrh řešení nepřináší požadavky na další finanční prostředky, neboť o požadovanou částku 2,59 miliardy Kč by byla ponížena vládou schválená garance 20 miliard Kč určená na financování projektů revitalizace Moravskoslezského kraje,\" podotýká ve zprávě MPO.
Vláda se materiálem zabývala již tento týden, jednání o bodu bylo ale přerušeno. Mládek si již během jednání kabinetu na twitteru postěžoval, že dohoda \"těžko leze přes ANO\".
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že ministři diskutovali především o tom, jak by krok změnil pořadí odstraňování jednotlivých starých ekologických škod státem.
\"Máme tady dál stovky ekologických zátěží, které mají různou urgenci z pohledu dopadu na životní prostředí. Je jasné, že tento zásah, pokud bychom si vybrali některé jen v Moravskoslezském kraji, by značně naboural jejich pořadí,\" uvedl Brabec. Dodal, že pracovní skupina složená z jeho resortu, MPO a ministerstva financí by měla do dalšího jednání vlády dopady navrhované varianty posoudit.
Firma OKD v úterý podala sama na sebe insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. OKD má nyní zhruba 9800 kmenových pracovníků, 2500 zaměstnanců dodavatelských firem a 200 agenturních pracovníků. Uzavření společnosti by dopadlo i na tisíce míst v návazných profesích.
Vláda počítá kromě zaměstnání části propuštěných horníků v Diamu také s příspěvky propuštěným horníkům, rekvalifikacemi či dotovanými pracovními místy. Také o těchto krocích by měl kabinet jednat ve středu. Ještě před tím by se mělo sejít předsednictvo tripartity.