Mluvčí strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková řekla, že aktuální poptávka ve skupině je po profesích brusič, elektrikář, frézař, jeřábník, lakýrník, zámečník, montér, seřizovač, soustružník a svářeč. \"Možnost zaměstnat v dělnických profesích důlní pracovníky z podzemí je tím omezená - především jde o požadavky na kvalifikaci, ale i o praxi,\" uvedla mluvčí. Skupina kvalifikované odborníky hledá stále. \"Ale potíž je v tom, že množina společných profesí dolů a strojírenské firmy je v dělnických kategoriích malá. Je to tím, že současné strojírenství je ve velké míře o počítačem řízených strojích a kvalifikacích, které se nedají jednoduše nahradit rekvalifikačními kurzy,\" vysvětlila Kijonková.
Také hutní podnik ArcelorMittal Ostrava by mohl bezprostředně zaměstnat desítky lidí z dolů, ale jen na určité profese. \"Ihned jsme schopni přijmout desítky pracovníků z OKD na technické pozice jako například zámečník, elektrikář, strojař a další. V delším časovém horizontu pak i více,\" řekla mluvčí hutě Barbora Černá Dvořáková.
Mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková uvedla, že podnik může prakticky okamžitě přijmout do železáren v Třinci na Frýdecko-Místecku 15 až 20 zájemců o práci, ve Válcovně trub v Ostravě-Vítkovicích a ŽDB Drátovně v Bohumíně na Karvinsku by ihned obsadil až 10 pozic. Jde o místa ve výrobě a údržbě v provozech výroby železa a oceli i válcoven. \"Potřebujeme zejména kvalifikované zájemce technických profesí, jako jsou zámečníci, elektrikáři, mechanici a podobně, nicméně jsme schopni si poměrně dobře nové zaměstnance zaškolit v požadovaném oboru sami,\" řekla Jurásková.
OKD i s pracovníky dodavatelských firem zaměstnává přes 12.000 lidí. K 30. červnu odejde dohodou 345 lidí, jiné propouštění zatím oznámeno nebylo. Místopředseda Sdružení hornických odborů Rostislav Palička ve středu řekl, že v celém OKD je asi 1000 lidí na povrchových pracovištích. \"Jsou svářeči, pracují v mechanických dílnách, takže pro ně uplatnění určitě na trhu práce by se našlo,\" uvedl Palička.
Moravskoslezský automobilový klastr má pro horníky připraven rekvalifikační program a vytipovány lokality, kam by bylo možné umístit prvních 1000 lidí propuštěných z OKD. Podle Pavla Juříčka by se horníci mohli rekvalifikovat na operátory v automobilovém průmyslu, strojní mechaniky a specialisty.
Očekávání jsou spojována s firmou Hyundai Mobis, která staví továrnu na výrobu světlometů v Mošnově na Novojičínsku. V budoucnu by tam mělo pracovat na 900 lidí. \"V létě začneme intenzivní nábor na dělnické profese, budeme brát zhruba nějakých 120 až 150 lidí, abychom mohli v říjnu nebo listopadu zahájit zkušební provoz,\" řekl manažer společnosti Ivan Leixner. Uvedl, že půjde zejména o technické profese. \"Ti, kteří pracovali v OKD na povrchu, si myslím, že budou mít uplatnění. Otázka samozřejmě je, jestli budou spokojeni s platem,\" řekl Leixner. Nastupující pracovníci by předtím nemuseli projít žádnou rekvalifikací. \"Myslím, že si je dokážeme zaškolit sami. Každý musí samozřejmě projít vstupní zdravotní prohlídkou, aby jim nehrozily nemoci z povolaní,\" řekl manažer.
Mluvčí nošovické automobilky Hyundai Petr Vaněk řekl, že firma přijímá měsíčně jen jednotlivce. Každý uchazeč musí projít přísnou lékařskou prohlídkou, takže horníci, kteří trpí například vázoneurózou (vzniká při dlouhotrvající práci s vibrujícími stroji), tam práci získat nemohou. Šanci mají ze zaměstnanců dolů například elektrikáři, mechanici, zámečníci nebo svářeči, otázka ale podle Vaňka je, zda jim bude vyhovovat plat.
Pro horníky vhodná by podle koordinátora Petra Nádvorníka mohla být práce v závodě na výrobu dřevěného zahradního příslušenství, který chce v Moravskoslezském kraji vybudovat polská firma Martyna. Zatím hledá vhodné místo, už od září může zaměstnat přes 50 lidí. Pracovní agentura Wincott People, která přiděluje firmám manuální pracovníky, dnes oznámila, že dělníkům ohroženým situací v OKD může v Moravskoslezském kraji okamžitě nabídnout až 750 míst.