Ve hře jsou podle serveru francouzská Areva, ruský Rosatom, americký Westinghouse, japonský koncern Mitsubishi, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea, korejská společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO) a čínské firmy China General Nuclear Power Corporation (CGN), State Nuclear Power Technology Company (SNPTC) a China National Nuclear Corporation (CNNC).
Pokud návrh schválí vláda, stát by poslal vybraným firmám žádost o informace, které potřebuje pro rozhodnutí o další dostavbě jaderných elektráren v zemi.
Loni v červnu vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. Právě s tím by měl mimo jiné pomoci nově vzniklý výbor pro jadernou energetiku.
Energetická společnosti ČEZ v dubnu 2014 zrušila tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Důvodem bylo, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.
Do soutěže se nejdřív přihlásili tři zájemci - Westinghouse, ruský Atomstrojexport a Areva. V roce 2012 podali nabídky na dostavbu Temelína Westinghouse, Areva a rusko-české Konsorcium MIR.1200, které tvořily firmy Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Areva pak byla z tendru vyřazena ještě před jeho zrušením.