\"Březnová čísla potvrzují, že český průmysl přeřadil na nižší rychlostní stupeň,\" uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Slabší výkon českého průmyslu byl podle něj zčásti důsledkem nevýrazné zahraniční poptávky a zčásti odrážel vliv mimořádných faktorů. Zatímco u výroby chemických látek problémy v březnu ještě přetrvávaly, výroba elektřiny však již vykazovala známky stabilizace, dodal.
Stálicí českého průmyslu je automobilový průmysl, který táhne nejen český průmysl, ale i logicky vývoz, upozornila analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Velký zájem o nové modely aut udrží podle ní tento motor českého průmyslu v pohybu. Levné peníze v eurozóně totiž vybízejí spotřebitele k nákupu nových aut.
Průmyslová výroba sice i nadále rostla, klesly ovšem nové průmyslové zakázky, připomněl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Letos v březnu sice sehrály nepříznivou roli kalendářní a sezonní efekty, nicméně v případě tuzemských zakázek jde o čtvrtý meziroční pokles v řadě, podotkl.
Analytik ČSOB Petr Dufek od dalších měsíců očekává volnější tempo růstu průmyslové produkce. Postupně by měl podle něj odeznít negativní efekt odstávek v energetice a chemickém průmyslu a tempo průmyslu by se mohlo stabilizovat okolo tří procent. To je sice ve srovnání s 4,5procentním růstem v roce 2015 slabší údaj, v kontextu současného nejistého zahraničního vývoje by to však nadále byl příznivý výsledek, doplnil analytik ING Bank Jakub Seidler.
Filip Dušek rot