Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně vzrostl o pět procent na 20 miliard korun. Růstu se podařilo dosáhnout navzdory dalšímu poklesu velkoobchodních cen elektřiny. \"Na velkoobchodním trhu se nám na tradingových aktivitách podařilo vydělat o 1,1 miliardy korun více než v loňském roce a dařilo se nám též v oblasti prodeje koncovým zákazníkům,\" uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Pozitivně podle něj působilo i obnovení přídělu zelených certifikátů pro rumunské větrné farmy Fantanele Vest a Cogealac. Kladně se ve výsledcích odrazily i kurzové vlivy. Posílení kurzu turecké liry vůči americkému dolaru vylepšilo hospodaření skupiny meziročně o 1,3 miliardy korun.
Objem výroby za první čtvrtletí poklesl o pět procent, zejména kvůli odstávkám jaderných zdrojů. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům zůstal na stejné úrovni jako vloni, prodej plynu vzrostl o 12 procent. Prodej tepla byl meziročně vyšší o tři procenta.
Očekávaný provozní zisk před odpisy (EBITDA) za celý letošní rok ponechává ČEZ s ohledem na snížení očekávaného objemu výroby a na pokračující nepříznivé podmínky pro podnikání v evropské energetice na úrovni 60 miliard korun a očekávaný čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 18 miliard korun.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent akcií.