\"Podle našeho názoru má být nezaměstnanost řešena formou pobídek Úřadu práce. Existují tady částky na zaměstnávaní, na vytvoření jednoho pracovního místa pro dlouhodobě nezaměstnanou osobu přes 20.000 korun,\" řekl náměstek. \"Nic nebrání tomu, aby kdokoliv, kdo v budoucnu získá zakázku od ministerstva financí, ať už v oblasti ekologie nebo revitalizace, tuto částku požadoval a zmíněné horníky zaměstnal,\" dodal.
Podle předkládací zprávy ministerstva průmyslu, kterou má ČTK k dispozici, by se horníci v rámci Diama podíleli na odstraňování následků bývalé hornické činnosti a revitalizaci území. Šlo by zejména o zaměstnance starší 55 let a zaměstnance s nejvýše dosaženým základním vzděláním, u kterých lze očekávat nejobtížnější umístění na trhu práce. Projekty programu pro horníky v rámci Diama mají vyjít na 2,59 miliardy korun. O tuto částku má být snížena vládou schválená garance 20 miliard Kč na financování revitalizace Moravskoslezského kraje.
Vláda se materiálem zabývala již minulý týden, jednání bylo ale přerušeno. Mládek si již během jednání kabinetu na twitteru postěžoval, že dohoda \"těžko leze přes ANO\".
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) pak na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že ministři diskutovali především o tom, jak by krok změnil pořadí odstraňování jednotlivých starých ekologických škod státem.
Firma OKD na sebe minulý týden podala insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. Krajský soud v Ostravě v pondělí poslal OKD do úpadku, insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu.
OKD má nyní zhruba 9800 kmenových pracovníků, 2500 zaměstnanců dodavatelských firem a 200 agenturních pracovníků. Uzavření společnosti by dopadlo i na tisíce míst v návazných profesích. Vláda počítá kromě zaměstnání části propuštěných horníků v Diamu s příspěvky propuštěným horníkům, rekvalifikacemi či dotovanými pracovními místy. Také o těchto krocích by měl kabinet ve středu jednat.