Moravskoslezské obce přijdou kvůli problémům OKD o značné peníze

11.05.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Karviná 11. května (ČTK) - Obce a města v Moravskoslezském kraji, pod jejichž územími těžební společnost OKD dobývá černé uhlí, přijdou kvůli problémům firmy o podstatnou část peněz do svých rozpočtů. Příjmy jim klesnou při útlumu těžby v dolech, s nezanedbatelným výpadkem ale musejí počítat už letos. Například Karviná zřejmě nedostane desítky milionů, s nimiž počítala, a navíc ještě sama bude muset platit, zjistila ČTK. Těžební firma OKD je v existenčních potížích, sama na sebe podala insolvenční návrh a soud v Ostravě ji tento týden poslal do úpadku. Firma má dluhy přesahující 17 miliard korun a nedokáže je splácet.

Obce a města, pod nimiž se těží uhlí, dostávají poplatky z vydobytého nerostu a dobývacího prostoru. Ty jim vyplácí báňský úřad, kterému peníze posílá OKD. Kromě toho nad rámec zákonných odvodů mají obce s OKD ještě uzavřeny dohody a dostávají peníze například na obnovu města.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl ČTK, že s klesající těžbou platby postupně klesají, za rok 2014 firma z vydobytého nerostu a dobývacího prostoru odvedla celkem přibližně 78,6 milionu korun, za loňský rok to bylo asi 67,8 milionu. \"Příspěvky obcím na obnovu a rozvoj byly v loňském roce zhruba 70 milionů korun,\" řekl Čelechovský.

Například Karviná dostala loni podle své mluvčí Šárky Swiderové asi 64 milionů korun. Šlo o zákonnou platbu z vytěžených tun uhlí ve výši zhruba 25 milionů, další peníze posílalo OKD podle dohody z roku 2010 a město je dostávalo každoročně přímo do svého rozpočtu. Loni šlo o 45 milionů korun, z nichž ale město státu odvedlo jednadvacetiprocentní daň z přidané hodnoty, takže mu zůstalo přes 37 milionů. Kromě toho ještě firma městu dala tři miliony korun jako dotace do kultury, sportu a spolkových aktivit rozdělovaných z Fondu primátora a 500.000 korun na monitoring povrchových vod.

\"To nám pochopitelně bude v rozpočtu citelně chybět. Letos zatím máme jen za první čtvrtletí něco přes čtyři miliony za těžbu od báňského úřadu, poslední platbu jsme dostali v březnu,\" řekla Swiderová. Příspěvky od OKD má podle ní město ošetřeny smluvně. Otázka ale je, kdy a zda vůbec je kvůli potížím OKD i dostane. To ho navíc nezbaví povinnosti zaplatit DPH, z pětačtyřicetimilionového příspěvku jde o více než sedm milionů korun. \"Naše povinnost přitom podle smlouvy je odvést daň státu, i když tyto peníze nedostaneme,\" řekla mluvčí.

Starosta třicetitisícové Orlové na Karvinsku Tomáš Kuča (ČSSD) uvedl, že případný konec OKD by zasáhl obyvatele, kteří ve firmě pracují, a pro město by znamenal značnou finanční ztrátu. \"Město mívalo v minulosti každoroční příjem z vydobytého nerostu a dobývacího prostoru ve výši 10 až 20 milionů korun, letos jej očekáváme v rozpětí pět až deset milionů,\" uvedl Kuča. Kromě toho by Orlová podle smlouvy měla dostávat od uplynulého roku od OKD na obnovu a rozvoj města částku ve výši pět milionů korun. \"Samozřejmě, že ty peníze budou městu chybět. Nezbude než hledat úspory ve výdajích, nebo hledat příjmy nad rámec rozpočtu,\" uvedl starosta.

Starosta Doubravy na Karvinsku Pavel Krsek (ČSSD) řekl, že obec s více než 1200 obyvateli by při úplném útlumu OKD přišla nejméně o šest milionů korun ročně. \"Určitě to bude citelná ztráta, když to vezmu, je to v podstatě asi pětina našeho rozpočtu. Je celkem jisté, že bychom museli něco omezovat,\" řekl Krsek.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl v pátek v Ostravě ČTK a Právu, že pro financování měst a obcí, které jsou s fungujícím OKD svázány, by konec firmy mohl být z dlouhodobého hlediska problém. Prioritní pro vládu i obce je udržet OKD v provozu a dosáhnout postupného útlumu, který bude rozložen pokud možno do několika let. \"Pokud se OKD neudrží v provozu, tak samozřejmě náraz nejenom do obecních rozpočtů, ale i do sociálního systému bude značný. Pak je pro vládu prioritou v krátkodobém horizontu pomoci lidem. Ve střednědobém horizontu budeme hledat možnost, jak pomoci i obecním rozpočtům v tomto regionu,\" řekl Sobotka.

OKD má nyní zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK