Studie potvrzuje, že brexit by zdaleka nepoškodil jen britskou ekonomiku, jak zdůrazňuje britská vláda, mezinárodní instituce a kampaň za setrvání země v EU. Naznačuje, že v případě rozhodnutí odejít z unie by sama EU měla být vůči Británii v jednání o nastavení obchodních vztahů co nejvstřícnější, protože omezení obchodu výrazně poškodí i ji.
Britové budou o návrhu na odchod z EU hlasovat v referendu 23. června a průzkumy veřejného mínění ukazují, že síly obou táborů jsou zhruba vyrovnané.
\"Pro německou ekonomiku je v sázce hodně, protože Británie je jedním z jejích nejdůležitějších obchodních partnerů,\" uvedla ke zprávě ekonomka DZ Bank Monika Bovenová.
Kdyby se Britové rozhodli pro nezávislost na Bruselu, německá ekonomika by podle Bovenové začala pociťovat dopady už ve druhém pololetí tohoto roku. V takovém případě by letos největší evropská ekonomika stoupla o 1,4 procenta, zatímco bez brexitu DZ Bank odhaduje růst na 1,8 procenta. Příští rok by pak tempo růstu mohlo sestoupit na pouhého půl procenta proti nynější prognóze 1,7 procenta.
\"V našem krizovém scénáři dokonce očekáváme, že na přelomu roku by Německo mohlo zažít mírnou recesi,\" citovala Bovenovou agentura Reuters.
Německá vláda předpovídá na letošní rok opakování loňského růstu tempem 1,7 procenta a napřesrok čeká zpomalení na 1,5 procenta. Vláda prognózy pro případ brexitu nevydala.
Vývoz z Německa do Británie loni vzrostl o téměř 13 procent na rekordních takřka 90 miliard eur. Více Německo vyvezlo jen do USA a do Francie. Rostoucí britský trh pomohl německé ekonomice v době, kdy její celkový export kvůli útlumu globální ekonomiky oslaboval, uvedla Bovenová.