Údaje za 1. čtvrtletí mohou zlepšit odhad růstu HDP za celý rok

17.05.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. května (ČTK) - Dnešní údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí by mohly podle řady ekonomů nakonec vést k většímu než dosud odhadovanému růstu ekonomiky za celý rok, a to kolem 2,5 procenta. Data za první čtvrtletí jsou tak pozitivním překvapením, bude ale nutné počkat ještě na jejich upřesnění v dalších měsících, upozornili analytici.

Meziroční růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalil na 3,1 procenta, mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,5 procenta.

Meziroční růst podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče znamená, že růst české ekonomiky může být letos nakonec silnější, než se dosud předpokládalo. \"Pro případné revize výhledu růstu HDP pro celý letošní rok chci ale vyčkat na zpřesněná a detailní čísla o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí, jež vyjdou počátkem června,\" uvedl. Zároveň upozornil, že pokračující růst české ekonomiky je v regionálním kontextu pozitivní zprávou.

\"Předpokládáme, že jak soukromá spotřeba, tak zahraniční obchod budou hlavními tahouny růstu v celém letošním roce. Vyšší než očekávaný růst HDP na začátku roku nás vede k úvahám o revizi celoročního odhadu směrem nahoru z dosavadních 2,2 procenta,\" uvedl i analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda upozornil, že konečný výsledek se od tohoto předběžného odhadu může ještě výrazně lišit. \"I pokud by však nastala výraznější revize směrem dolů, empirická zkušenost napovídá, že nebude tak markantní, aby se o růstu v prvním čtvrtletí dalo hovořit jako o zklamání,\" uvedl. Za celý letošní rok podle něj vykáže česká ekonomika růst 2,5 procenta.

\"Vezmeme-li v potaz méně příznivý vývoj v zahraničí v prvním čtvrtletí letošního roku a odeznění investic z EU fondů, je předběžný odhad HDP příjemné překvapení,\" uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Nově zveřejněná časová řada ČSÚ pak ukazuje i podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky na to, že jeho celoroční odhad dvouprocentního růstu by mohl být příliš pesimistický.

\"Zatímco investiční aktivita tlačila HDP směrem dolů, na druhou stranu působily další složky domácí poptávky. Předpokládáme, že nahoru HDP táhla soukromá spotřeba i spotřeba vlády. Kupní síla domácností se výrazně zvyšuje s tím, jak stoupá zaměstnanost a akceleruje i mzdový růst,\" uvedl k údajům analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

I podle Adély Körtvelyové z auditorské a poradenské sítě BDO za růstem stojí především rostoucí domácí poptávka a rostoucí investice vlády do infrastruktury. Nadále by podle ní ovšem měla zůstat hlavním tahounem růstu HDP pouze domácí poptávka. \"Přestože česká ekonomika rostla v minulém roce ze zemí střední Evropy nejvíce, nejistoty dále přetrvávají. Především zahraniční obchod by mohl díky stále ještě slabé zahraniční poptávce růst HDP v dalším období brzdit,\" uvedla.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že v rámci středoevropského regionu roste rychleji pouze Slovensko, kde se HDP zvýšil o 3,6 procenta. Polská ekonomika zpomalila ze 4,1 na 2,5 procenta. Maďarsko hlásí za první čtvrtletí růst pouze o 0,5 procenta. Tempo růstu v eurozóně činilo 1,5 procenta, v celé EU 1,7 procenta. \"Vzhledem k tomu, že česká ekonomika roste téměř dvojnásobným tempem, bude konvergence k průměru EU pokračovat i letos. ČR by se letos díky růstu HDP o 2,5 procenta měla posunout na 87 procent průměru EU v případě HDP na osobu v paritě kupní síly,\" uvedl.

Aleš Sosnovský rot

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK