Insolvenční správce Louda poprvé přijel do Karviné jednat o OKD

18.05.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Karviná 18. května (ČTK) - Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda dnes poprvé navštívil sídlo firmy v Karviné a jednal s vedením podniku i odbory. Seznámil se s provozem, další postup bude záležet na aktuálních ekonomických výsledcích. Louda to po jednání řekl ČTK. Těžební firma OKD je v existenčních potížích, sama na sebe podala insolvenční návrh a soud v Ostravě ji minulý týden poslal do úpadku. Firma má dluhy přesahující 17 miliard korun a nedokáže je splácet.

\"Projednávali jsme řadu ekonomických otázek tak, jak jsme měli naplánováno, seznamoval jsem se s celým provozem a se současnými aktuálními ekonomickými ukazateli. Zároveň jsme projednávali externí financování,\" řekl Louda. Uvedl, že za důležité považoval i jednání s odborovými organizacemi. \"Teď určitě ještě nic konkrétního neřeknu. Je to všechno v běhu, čekáme na výsledky,\" řekl insolvenční správce.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl ČTK, že šlo vyloženě o pracovní jednání. \"Šlo mu hlavně o to, seznámit se s aktuální situací, s dodavatelsko-odběratelskými vztahy. Insolvenční správce zjišťoval i názory a představy odborářů, jak vnímají celou situaci. Teď potřebuje čas na důkladné zpracování materiálů a získaných informací,\" řekl Čelechovský.

Společnost zůstává v provozu, v dolech se dál těží uhlí. OKD má nyní zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení.

Louda patří do úzké skupiny lidí se zvláštním povolením vést insolvence firem s obratem nad 100 milionů korun. Je také vedoucím Centra restrukturalizace a insolvence při Vysoké škole ekonomické v Praze. V minulosti pracoval pro Českou národní banku jako likvidátor investičních fondů. Také například vedl reorganizaci společnosti Kordárna, která byla odborným sdružení Turnaround Management Association vyhlášena nejlepší restrukturalizací velkého podniku v insolvenci v Evropě.

Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem. Při konkurzu je zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si rozdělí věřitelé. V případě reorganizace, kterou navrhuje vedení OKD, společnost dál funguje podle reorganizačního plánu, který schvaluje věřitelský výbor i soud.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK