Matouch se kromě osvětové činnosti zasloužil o vymýcení vztekliny u lišek v ČR díky používání požerových návnad s kapslemi vakcinační látky. \"K vývoji, přípravě, testování a výrobě této vakcíny navíc sám výrazně přispěl,\" dodal Pejchal. Matouch byl aktivním propagátorem mezinárodní spolupráce v boji proti vzteklině a má za sebou rozsáhlou publikační činnost. Pracoval mimo jiné jako vedoucí Národní referenční laboratoře pro vzteklinu v Liberci.
Vzteklina je virovým onemocněním teplokrevných živočichů, které napadá nervový systém. Přenosná je i na člověka. Šíří se slinami, nejčastěji po pokousání nakaženým zvířetem. Inkubační doba je mezi několika dny a několika měsíci. \"Propuknou-li příznaky onemocnění spočívající ve změnách chování, agresivitě či nekontrolovaných křečích, končí onemocnění smrtí,\" připomněl Pejchal. V Africe a v Asii umírají na vzteklinu stále desítky tisíc lidí ročně. Nejčastěji jde o děti pokousané psy.
V ČR se program vakcinace spustil v roce 1989, ukončen byl v roce 2009. Vakcinace vedla k vymýcení vztekliny u lišek, poslední případ na území ČR byl zaznamenaný v roce 2002. ČR má od roku 2004 od OIE status země prosté této nákazy. \"Navzdory statusu stále probíhá vyšetřování zvířat na vzteklinu. Ročně je v posledních letech v jeho rámci vyšetřeno více než 3000 zvířat, v převážné většině lišek,\" dodal mluvčí.