Insolvenční správce prověří dodavatele těžební firmy OKD

20.05.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 20. května (ČTK) - Insolvenční správce Lee Louda začne prověřovat praktiky některých dodavatelů těžební firmy OKD, která je od minulého týdne v úpadku. Reagoval tak na informaci, že někteří dodavatelé podmiňují další poskytování zboží a služeb, které jsou pro OKD nenahraditelné, uhrazením předinsolvenčních dluhů (zpravidla zápočtem). ČTK to dnes sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Prověřování dodavatelů je jedním z prvních konkrétních výstupů jednání insolvenčního správce s vedením těžební firmy.

Čelechovský uvedl, že obě strany se shodly na tom, že postup dodavatelů je protiprávní. OKD se však bez určitých dodávek neobejde, protože by to mohlo vést k omezení nebo zastavení provozu, což by způsobilo výrazné škody. \"Vedení firmy proto mnohdy nezbývá jiná možnost než s úhradou souhlasit. Z reakce insolvenčního správce na tuto situaci vyplynulo, že se v následujícím období chystá postup jednotlivých dodavatelů vůči společnosti velmi důkladně prošetřit,\" uvedl Čelechovský.

Předběžné opatření týkající se započtení pohledávek nařizuje soud. V případě OKD už vyslovil souhlas se započtením vzájemných pohledávek se společnostmi ArcelorMittal Ostrava a Metalimex. Návrh na vzájemné započtení pohledávek podaly také firmy Advanced World Transport a Green Gas.

\"Lee Louda byl vedením OKD rovněž informován o tom, že někteří odběratelé přestali hradit své splatné závazky vůči OKD. Účastníci jednání se i v tomto případě shodli na závěru, že prodlení dlužníků společnosti prohlubuje její finanční nestabilitu a působí společnosti značnou škodu,\" uvedl Čelechovský.

V insolvenčním návrhu, který uhelná společnost sama na sebe podala, OKD uvedla, že má více než 650 věřitelů a dluží přes 17 miliard korun, které nedokáže splácet. Majetek firmy nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Do insolvenčního řízení už se se svými pohledávkami příhlásilo pět desítek věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.

OKD zůstává v provozu, v dolech se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK