Podle studie za poklesem stojí zejména průběžné aktivity na ochranu autorských práv a úspěšné vymáhání práva. Před dvěma lety BSA také v Česku zavedla systém finančních odměn pro informátory, kteří pomohou odhalit případy užívání nelicencovaného softwaru ve firmách. Jen za letošní rok aliance informátorům vyplatila odměny převyšující 300.000 korun.
Výskyt nelicencovaného softwaru v tuzemských počítačích je vůbec nejnižší v regionu střední a východní Evropy, kde je průměr 58 procent a je výrazně nižší než světový průměr 39 procent. Česká míra pirátství se spíše blíží k 29 procentnímu průměru Evropské unie.
\"Na Slovensku podíl nelegálního softwaru poklesl o jeden procentní bod na 36 procent a v Polsku i přes značný pokrok dosahuje vysokých 48 procent. I Česko má před sebou ještě hodně práce, aby dohnalo Rakousko (21 procent), Německo (22 procent) nebo Spojené státy, které se mohou pochlubit vůbec nejnižší, a to 17 procentní mírou pirátství,\" uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.
Z analýzy případů tuzemské pobočky BSA vyplývá, že nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy Microsoftu, grafické a návrhářské programy Adobe, CAD aplikace Autodesku či například antivirové systémy. Stíhané firmy mají většinou méně než 150 zaměstnanců a podnikají v oblasti služeb, výroby, designu, inženýrství a architektury. Za softwarovým pirátstvím stojí hlavně hamižnost.