Gazprom se loni na evropské spotřebě zemního plynu podílel takřka třetinou a Evropa se na jeho příjmech podílí více než polovinou. Podnik v poslední době upravil své dlouhodobé smlouvy s evropskými klienty, kteří jsou vzhledem ke zvýšené nabídce zkapalněného zemního plynu (LNG) náročnější. Některé země z východní části Evropy se zároveň snaží zmírnit svou závislost na ruském plynu.
Průměrná cena plynu od Gazpromu v Evropě by se letos měla pohybovat mezi 167 až 171 dolary za 1000 kubíků, řekl Medveděv. To podle agentury Reuters zhruba odpovídá cenám dosahovaným na trzích volně prodávaného plynu v Británii a Nizozemsku a ukazuje to, že Gazprom si chce udržet klienty cenovou vstřícností. Obvykle se cena plynu od Gazpromu pohybovala nad průměrem cen na volném trhu.
Dominanci Gazpromu v Evropě začaly podkopávat dodávky LNG ze Středního východu a v poslední době zejména z nových terminálů v USA. Doma monopol Gazpromu na dodávky plynu potrubím ohrožují konkurenti Rosněfť a Novatek, kteří přesvědčují vládu, aby mohli vyvážet stejným způsobem i oni.
Gazprom minulý týden sdělil, že v letošním roce chce zvýšit těžbu plynu zhruba o osm procent na 452 miliard krychlových metrů. V letošním prvním čtvrtletí Gazprom zvýšil dodávky zemního plynu do Evropy a Turecka o 29 procent na 44,4 miliardy krychlových metrů.