Vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou se prudce zhoršily poté, co Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a začalo podporovat proruské separatisty na východě Ukrajiny. Kyjev kvůli napjatým vztahům s Moskvou začal dovoz plynu z Ruska omezovat, svou spotřebu se snaží pokrývat domácí těžbou a dodávkami z Evropy. Spory mezi Moskvou a Kyjevem kolem dodávek plynu měly v minulosti dopad i na tranzit této suroviny z Ruska do evropských zemí.
O snížení závislosti na ruském plynu nyní usiluje rovněž Evropská unie. Medveděv dnes nicméně uvedl, že v období od ledna do května se dodávky Gazpromu do Evropy a Turecka meziročně zvýšily o 16 procent.
Gazprom již minulý týden oznámil, že v celém letošním roce plánuje vyvézt do Evropy a Turecka rekordních 165 miliard krychlových metrů zemního plynu, což by bylo o 3,5 procenta více než loni.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.