Vláda si od této změny slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, která z nich daň zaplatí; zpravidla ji platí prodávající a kupující je v pozici ručitele. Změna zákona tento institut ručení ruší. Sazbu daně čtyři procenta ponechává beze změny.
Daň z nabytí platí nabyvatel nemovitosti už podle současné právní úpravy, a to ve stanovených případech, jako jsou třeba dražby nebo vydržení. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už dříve ujistil, že banky se této změně přizpůsobí a budou klientům půjčovat i na zaplacení daně. Podle ministerstva financí zákon i nadále umožní poplatníkům odečítat si od základu daně z příjmu úroky z hypotéky nebo ze stavebního spoření, pokud z úvěru zaplatí nejen nemovitost, ale nově i daň z nabytí.
Občanští demokraté neuspěli s návrhem na zrušení celé daně z nabytí, kterou považuji za zbytečnou. \"Vůbec nic by se nestalo, ušetřili bychom statisíce daňových přiznání ročně,\" hájil tento návrh předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Sněmovna neschválila ani jeden z návrhů ODS na snížení sazby daně na tři, dvě ani jedno procento.
Novela také bez dalších podmínek osvobozuje kraje, obce a jejich svazky od placení daně z nabytí. Poslanci schválili pozměňovací návrh, který znamená, že samosprávy v tomto případě nebudou muset ani podávat daňové přiznání.
Předloha zjednodušuje určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Další změna se týká osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově se toto osvobození bude vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, nikoliv na rozestavěné.