\"V druhé půlce roku by se měl rozpočet přehoupnout do deficitu. Vyčerpá se totiž efekt přílivu peněz z EU. Očekáváme deficit jen 35 miliard korun. Výdaje bude držet na uzdě pravděpodobně problém s posudky EIA (na dopravní stavby), stejně jako jen postupné čerpání peněz z fondů EU v novém programovém období,\" uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.
Upozornil, že rozpočtu prospívá i výběr daní díky rostoucí ekonomice. \"Pozitivní je, že například příjmy DPH rostou rychleji, než jejich makroekonomická základna, tedy především spotřeba domácností,\" dodal.
Také podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy se ve druhé polovině roku veřejné finance ocitnou ve schodku. \"Schodek za celý rok by však měl být výrazně nižší, až o polovinu, než rozpočtovaných 70 miliard korun,\" uvedl. Dodal, že minimálně u některých druhů daní jsou konečně patrné první známky zlepšení samotného výběru. \"Zda se však jedná o skutečně o robustní, trvalejší trend, to potvrdí až následující měsíce, a dokonce roky,\" uvedl.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že momentální dobrá rozpočtová situace může vyvolat tlaky na snížení rozpočtové disciplíny a utrácení nad rámec rozpočtovaných výdajů. \"Takové tlaky jsou ale nežádoucí nejen z toho důvodu, že je konec roku stále ještě daleko,\" dodal.
Přebytek rozpočtu ke konci května klesl na 22,4 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun. Jde o nejlepší výsledek květnového rozpočtu od roku 1993.