Sobotka ocenil, že ministři zvýšili aktivitu v čerpání fondů EU

01.06.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. června (ČTK) - Rychlé čerpání z fondů Evropské unie bude prioritou všech ministrů. Po dnešním mimořádném jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) to řekl ve Sněmovně novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ocenil i reakci ministerstva financí, kterému při svolání schůzky vyčítal zpožďování procesu.

\"Konstatovali jsme výrazný pokrok ve všech oblastech, jsem spokojen, že čerpání se stalo pro členy vlády prioritou. Věřím, že zrychlené tempo udržíme i v příštích měsících,\" řekl Sobotka na tiskové konferenci. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) uvedla, že vláda pracuje na zjednodušení systému čerpání pro žadatele.

Schůzku svolal Sobotka v polovině května, protože nebyl spokojený s tempem a postupem prací resortů. Konkrétní požadavky směřoval především ministerstvu financí, jehož šéfovi Andreji Babišovi (ANO) navíc vyčítal, že chyběl na posledním jednání rady a nezpracoval důležitý dokument. Babiš výtky premiéra odmítl.

Babiš dnes po schůzce novinářům řekl, že jeho ministerstvo nic nebrzdí. \"Pan premiér má špatné informace. Ministerstvo nic nebrzdí, máme v bance asi 15,7 miliardy korun, které čekají na čerpání,\" uvedl Babiš. Programy jsou podle něj připravené, ministerstvo práce a sociálních věcí již dokonce čerpalo v programu zaměstnanost 863 milionů korun. \"Všechno jsme probrali a každý myslím ví, co má dělat,\" řekl.

Sobotka po ministerstvu chtěl předložení novely rozpočtových pravidel, rychlé dokončení auditu designace jednotlivých operačních programů, aby mohl Brusel začít proplácet peníze, a jasné definování pravidel pro finanční nástroje. \"Jsem rád, že ministerstvo zareagovalo, zrychlilo své aktivity ve všech oblastech a představilo konkrétní termíny,\" řekl dnes předseda vlády.

Od svého vstupu do Evropské unie v květnu 2004 Česká republika čerpala a čerpá evropské peníze ve třech programových obdobích. V prvním zkráceném do roku 2006 získala zhruba 80 miliard korun. Ve třetím období pro roky 2014-2020 je k dispozici zhruba 650 miliard korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK