Návrh by se týkal především těch lidí, kteří si pouze přivydělávají peníze například při zaměstnání, rodičovské dovolené, studiu nebo při pobírání nějaké sociální dávky, řekl Klaška. \"Týkalo by se to pouze podnikatelů, kteří by nedosáhli hranice tzv. nízkého zisku, tedy kdy nemusí hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění,\" řekl Klaška. V současnosti je hranice nízkého zisku, vyjádřená rozdílem mezi příjmy a výdaji, 5401 korun měsíčně, dodal.
Pokud by podnikatel hranici později překročil, musel by se přihlásit k elektronické evidenci tržeb. Aby mohl opět přestat hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, musí prokázat, že ve dvou po sobě jdoucích letech hranice nízkého zisku nedosahoval, dodal Klaška.
Poslanec doufá, že se lidovci s koaličními partnery dohodnou, nejlépe ještě před uvedením EET do praxe. \"Věřím, že by to mohli podpořit,\" uvedl Klaška. Zatím o návrhu se zástupci ČSSD a ANO nediskutoval. Zda bude KDU-ČSL změnu prosazovat případně i proti vůli partnerů, nechtěl říct. \"To nevím, jak to přesně myslíte. Je to náš návrh, prosazovat ho budeme,\" uvedl.
Zavedení EET schválila Sněmovna navzdory obstrukcím opozice letos v únoru. Pravicová opozice označila za nedemokratické ukončení rozpravy a v minulém týdnu představila návrh na zrušení zákona k Ústavnímu soudu. EET by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících.