Rok 2015 se podle něj nesl ve znamení prohlubování nerovnováhy mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou práce ze strany uchazečů. Letošní pokračující ekonomické oživení spolu s rekordně nízkou nezaměstnaností růst ještě podpoří, uvedl.
Největší nedostatek zaměstnanců hlásí průmyslová výroba a IT, počet volných pozic roste i v personalistice a v podnikových službách. Největší regionální rozdíly ve mzdách lze nalézt rovněž v IT a dále ve finančním sektoru. Velké rozdíly jsou patrné i v hodnocení pracovníků bez znalosti cizích jazyků a těch, kteří je ovládají, a to napříč všemi sledovanými oblastmi trhu.
\"Zaměstnavatelé přehodnocují požadavky na nové pracovníky. Společnosti nyní nabírají zaměstnance s kratší praxí, a více příležitostí se objevuje i pro čerstvé absolventy, kteří disponují dobrou jazykovou vybaveností,\" uvedl Ježek. Výrobní společnosti anebo firmy z oboru podnikových služeb se podle něj začínají aktivně zajímat také o nábor zaměstnanců ze zahraničí.
Průzkum Graftonu rovněž ukázal to, že firmy začínají revidovat nabídku benefitů, aby byly pro zaměstnance atraktivnější. Například zvyšují příspěvek na penzijní či životní připojištění, zvyšují délku dovolené, zavádějí plně hrazený příspěvek na stravování nebo se podílí až do sta procent na nákladech na dopravu do zaměstnání. Dbají také na zlepšování pracovních podmínek svých zaměstnanců.
\"Dobrou zprávou pro zaměstnavatele je fakt, že uchazeči se již nebojí měnit práci. Odvrácenou stranou téže mince je, že změnu obvykle spojují s požadavkem na zvýšení mzdy. Úspěšné při náboru proto budou spíše ty firmy, které flexibilně reagují na změny na trhu práce a které budou schopny posilovat své týmy hotovými, byť dražšími, pracovníky a doplňovat je o talentované absolventy,\" dodal Ježek.