Valná hromada ČEZ se zřejmě znovu postaví proti odměnám vedení

02.06.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. června (ČTK) - Valná hromada energetické společnosti ČEZ se v pátek pravděpodobně, stejně jako loni, postaví proti výplatě odměn členům představenstva a dozorčí radě. Představenstvo firmy sice výplatu navrhlo, ale ministerstvo financí, přes které stát vlastní zhruba 70procentní podíl ve firmě, opět podalo protinávrh, v němž s tantiémami nepočítá. Naopak podobně v předcházejících třech letech by valná hromada měla schválit dividendu 40 korun na akcii před zdaněním. To by znamenalo, že stát získá zhruba 15 miliard korun.

Tantiémy loni nebyly členům vedení firmy vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Od roku 2010 přitom bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Letos představenstvo navrhuje vyplatit 23 milionů korun.

Kromě rozhodnutí o rozdělení zisku bude mít valná hromada mimo jiné na programu vyčlenění projektů přípravy a výstavby nových jaderných zdrojů v obou českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín do samostatných dceřiných společností. Rozhodnutí o jejich vzniku přijalo představenstvo ČEZ loni v říjnu. Variantu výstavby pod vedením nové dceřiné společnosti firmy již dříve podpořili premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD).

Akcionáři s největší pravděpodobností také schválí změny v dozorčí radě ČEZ. Ministerstvo financí dnes ČTK sdělilo, že vládní výbor pro personální nominace schválil, že jejími novými členy by se měli stát experti na energetiku Šárka Vinklerová, Vladimír Kohout a František Vágner a náměstek resortu financí Ondřej Landa. Noví členové nahradí v dozorčí radě bývalého Babišova náměstka Lukáše Wagenknechta, dále Petra Blažka, Jana Sixtu a Jiřího Tyce.

Ekonom a poradce finanční skupiny J&T Michal Šnobr nepřepokládá, že by na valné hromadě došlo k velkým překvapením. \"Ze zákona vyplývá, že až na úplné výjimky není možné přímo na valné hromadě měnit její program. Jakýkoliv bod jednání může být ale neodhlasován zástupcem ministerstva financí,\" řekl dnes ČTK.

ČEZ je největší česká energetická firma. Čistý zisk skupiny loni meziročně klesl o osm procent na 20,5 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtyři procenta na 210,2 miliardy Kč. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, z něhož se kalkuluje dividenda, loni činil 27,7 miliardy korun, meziročně o šest procent méně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK