\"Efekty kurzového závazku se na růstu reálného HDP v roce 2014 spolupodílely zhruba dvěma třetinami. Jejich vliv v roce 2015 slábne, ale stále pozitivně přispívají k růstu české ekonomiky,\" uvedl Singer. Upozornil, že od vyhlášení kurzového závazku uplynulo už více než 30 měsíců.
Bankovní rada ČNB zahájila devizové intervence v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Inflace se od té doby stále nachází pod dvouprocentním cílem centrální banky. Rada proto na počátku května uvedla, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017.
Na základě dalšího vývoje ekonomických veličin včetně inflace pak guvernér dále uvedl, že hodnocení budoucího ekonomického vývoje bankovní radou ČNB bylo v době, kdy rozhodla o využití kurzového závazku, zřetelně realističtější než očekávání jejich kritiků.
\"Je patrné, že uvolňování měnové politiky vede v české ekonomice k učebnicovým efektům v hospodářském růstu i inflaci. Nejsme tedy mezi ekonomikami žádnou výjimkou a naopak, pokusíme-li se výjimkovat potřebu uvolněnějších makroekonomických politik a čekat na zázrak, doplatíme na to,\" uvedl.
Příspěvky faktorů k růstu české ekonomiky (v procentech a v procentních bodech):
2014 2015 HDP 1,9% 4,3% Fiskální impulz 0,3 p.b. 0,8 p.b Růst v efektivní eurozóně 1,1 p.b. 1,9 p.b. Cena ropy 0,1 p.b. 0,7 p.b. Daně na cigarety -0,8 p.b. 0,6 p.b. Měnová politika + sentiment 1,2 p.b. 0,3 p.b.
Zdroj: ČNB