\"Vyčlenění projektů do účelových společností zvýší flexibilitu volby obchodního a investorského modelu výstavby obou projektů při maximálním zachování jejich hodnoty a umožní transparentní financování obou projektů. To umožní využití jak dluhového financování, tak financování vlastním kapitálem prostřednictvím majetkového vstupu strategického partnera. Tím může být stát, dodavatel nebo například strategický investor,\" řekl již dříve ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že půjde o plně integrované dceřiné společnosti, které budou využívat služeb útvarů ze skupiny ČEZ.
Loni v červnu vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. Výstavbu by měl koordinovat zmocněnec pro jadernou energetiku, kterého v současné době vybírá ministerstvo průmyslu. Budoucí zmocněnec bude vládou jmenován na čtyři roky. Kdy bude vybrán a ujme se funkce, není zatím známo.
ČEZ zrušil v dubnu 2014 tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Důvodem bylo, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.