Průmyslová výroba v dubnu zrychlila meziroční růst na 4,2 procenta po březnovém revidovaném růstu o 1,2 procenta. Proti březnu byla ale po očištění o sezonní vlivy nižší o 1,3 procenta.
\"Dubnová data za průmyslovou výrobu potvrzují, že průmysl sice nadále roste, jeho dynamika však postupně slábne. Většina nejvýznamnějších odvětví zpracovatelského průmyslu roste v letošním roce podstatně slaběji, než byl průměrný růst v roce 2015,\" komentoval čísla analytik ING Bank Jakub Seidler.
Dubnová čísla z průmyslu zapadají do trendu slabšího růstu produkce, který započal již před koncem loňského roku, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Po očištění o sezonní vlivy dosáhl podle něj meziroční růst produkce nejslabšího tempa od začátku roku.
Analytik Raiffeisebank Michal Brožka míní, průmysl je stále zatížen odstávkami v energetice a chemickém průmyslu, takže i s ohledem na nepříznivý vývoj v těžařském průmyslu je takový dubnový výsledek pozitivní. Všeobecně pro letošek nadále počítá s mírným zpomalením růstu průmyslové výroby na 3,3 procenta z loňského tempa 4,4 procenta.
Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil na to, že jako obvykle byl tahounem růstu průmyslu automobilový průmysl a související odvětví.
Dubnový výsledek průmyslové výroby je podle analytika ČSOB Petra Dufka sice zajímavý a slibný z pohledu dalšího vývoje HDP, ale ještě důležitější je výhled na další měsíce. \"A ten nám do jisté míry nabízejí nové zakázky, které v březnu nedopadly až tak obdivuhodně. Tentokrát se ovšem zvýšily o více než 13 procent . A rostly nejenom zahraniční objednávky, ale i ty tuzemské,\" uvedl.
Tuzemský průmysl zaznamenal v dubnu růst nových exportních objednávek o 17,4 procenta, což je nejsilnější meziroční růst od června 2014, připomněl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Tuzemské zakázky pak vzrostly o více než pět procent, což je jejich první meziroční nárůst od loňského listopadu.