Analytici: Údaje o intervencích nenutí ČNB k dalším opatřením

07.06.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. června (ČTK) - Dnešní data o dubnových intervencích na devizovém trhu ukazují, že Česká národní banka nečelí výraznému tlaku na posilování koruny. Nemusí tak nyní zvažovat případné zavedení záporných úrokových sazeb nebo další oslabení koruny. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.

Česká národní banka v dubnu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně za zhruba 11 miliard korun. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního dubna ČNB intervenovala za zhruba 530 miliard korun.

\"ČNB na devizovém trhu momentálně nečelí žádnému významnému tlaku a nemusí tak zvažovat snížení svých úroků do záporných hodnot,\" uvedl například hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Dubnový objem intervencí není nijak velký i podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala. \"Neočekáváme proto znovuotevření vážné debaty o zavedení záporných sazeb. Ty očekáváme až v době ´exitu´, který předpokládáme ve třetím čtvrtletí příštího roku,\" uvedl.

Dnešní čísla o obchodování ČNB se dají podle analytika ČSOB Petra Dufka hodnotit z pohledu dalších možných kroků centrální banky jako neutrální. \"ČNB sice čas od času koketuje s myšlenkou záporných úrokových sazeb, avšak k tomu by jí přiměla mnohem větší potřeba intervenovat než aktuálních několik set milionů,\" uvedl.

Stejně tak by podle Dufka neměla být na pořadu dne ani debata o možném dalším oslabení koruny. \"Proto se zdá jako nejpravděpodobnější variantou poklidné léto s občasnými drobnými zásahy, nicméně nic fundamentálně dramatického,\" uvedl.

Hlavní ekonom Lukáš Kovanda upozornil, že objem aktivních intervencí ČNB je letos zatím slabší, než se očekávalo. \"Vzhledem k dobrému výkonu tuzemské ekonomiky a pokračujícím značným přebytkům zahraničního obchodu, který má našlápnuto k rekordnímu roku, lze čekat zesilující tlak na zhodnocení koruny a tím i intenzivnější aktivitu ČNB v oblasti aktivní intervence v nadcházejících měsících,\" uvedl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK