Veletrhům kvůli slabšímu lichému roku klesly tržby o 19 procent

07.06.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 7. června (ČTK) - Veletrhům Brno loni klesly tržby o 19 procent na 825 milionů korun, což je důsledek lichého roku, kdy je složení veletržních akcí slabší. Společnost loni hospodařila se ztrátou jeden milion korun, přestože před zdaněním měla zisk pět milionů. Za tímto výsledkem stojí český daňový systém, kdy část nákladů je neuznatelná a je potřeba je zdanit, řekl dnes novinářům generální ředitel firmy Jiří Kuliš. Daňový systém je podle něj špatně nastavený na rozdíl například od Německa.

Letos firma plánuje zisk mezi 30 a 40 miliony korun. Podle Kuliše se daří naplňovat finanční výhled a díky refinancování bankovních půjček se snižuje dluhové zatížení podle plánu. Aktuálně společnost musí splatit ještě přes 500 milionů korun, a pokud se bude vyvíjet dobře ekonomika a společnost bude moct i nadále využívat celý areál, předpokládá se splacení komerčních úvěrů v roce 2022. Podíl vlastního kapitálu je nyní přes 60 procent.

Optimistický výhled se odvíjí od toho, že většina veletržních akcí roste včetně těch největších, jimiž jsou strojírenský veletrh a veletrh zemědělské techniky Techagro. \"Strojírenský veletrh bude letos největší od roku 2009. Loni se také podařilo splnit plán a nemuseli jsme ekonomiku dohánět něčím jiným,\" řekl Kuliš.

Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) loni činil 153 milionů korun. \"Tento ukazatel je pro nás důležitý, protože zajímá banky a věřitele. Kolísá podle toho, zda je sudý či lichý rok. V sudých letech bývá okolo 200 milionů korun,\" řekl Kuliš.

Hospodaření firmy loni stejně jako v předchozích letech vylepšovaly tržby za služby v zahraničí. Největší zákazník Messe Düsseldorf jich odebral za více než 100 milionů korun.

Letos se na výstavišti uskuteční dohromady 41 výstavních akcí, dalších 40 mimoveletržních a 250 menších akcí například pro firmy. Podle Kuliše je také ještě potřeba s městem jako hlavním akcionářem vybrousit postoje k tomu, jak s areálem do budoucna nakládat. Město totiž po jarním dokončení koupě akcií od Messe Düsseldorf avizovalo, že by se měl areál více otevřít veřejnosti a zbytné části poskytnout jinému využití. \"Nikdo to ještě přesně nedefinoval. Je potřeba si uvědomit, že areál je využitý 330 dní v roce. Některé nápady však nejsou tak špatné. Hovořilo se o letním kině, do čehož jsme jako partner chtěli vstoupit, ale nakonec nebude,\" řekl Kuliš.

Brno od jara vlastní 95 procent akcií společnosti, zbylých pět procent patří minoritním akcionářům. Německý vlastník se chtěl svého podílu zbavit a město naopak nyní může nakládat s firmou a areálem podle svých představ.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK