Kotvu od irského Marklandu koupila Skalova PSN

10.06.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. června (ČTK) - Pražský obchodní dům Kotva od irské skupiny Markland koupila společnost Pražská správa nemovitostí (PSN) miliardáře Václava Skaly. Prodej se uskutečnil pod dohledem irské státní konsolidační agentury NAMA. ČTK to dnes za aktéry transakce sdělil konzultant vnějších vztahů Kryštof Šabacký. Cenu nechtěli zveřejnit. Deník E15 už dříve psal o ceně přesahující 80 milionů eur (zhruba 2,2 miliardy Kč).

Smlouva o prodeji byla podepsána ve čtvrtek v Praze. Obchod byl uzavřen na základě tendru. Do něj se Kotva dostala s dalšími nemovitostmi nakoupenými irskými developery, kteří za hospodářské krize nebyli schopni splácet své půjčky a o jejich aktiva se přihlásily banky. Při státem organizované záchraně irských bank se pak tyto reality dostaly pod dozor konsolidační agentury NAMA, která se stará o jejich prodej.

\"Plánujeme budovu spravovat a dále rozvíjet v horizontu mnoha let,\" uvedl za PSN Jiří Švorc, který je ve firmě za tuto akvizici zodpovědný. Kotva podle něj doplňuje realitní portfolio PSN \"o další zajímavou budovu se silnou historií a na velmi lukrativní adrese\". PSN vlastní v metropoli například Tančící dům a rekonstruuje secesní hotel Evropa na Václavském náměstí. Firma působí také třeba v Pardubicích, Kladně a Hradci Králové.

Akcie Kotvy připadly v 90. letech v kuponové privatizaci později vytunelovanému fondu Trend, k jehož zakladatelům tehdy podnikatel Skala patřil. Následovaly soudní tahanice, které vyústily také v arbitráž někdejšího většinového majitele Forminster Enterprises proti státu. Markland získal Kotvu v roce 2005 a do její renovace podle E15 investoval stovky milionů korun, zvláště po vzniku sousedního nákupního centra Palladium.

Kotva má zhruba 30.000 metrů čtverečních obchodních ploch a nabízí 300 parkovacích míst. Budova byla postavena v letech 1970 až 1975 a po svém otevření patřila mezi největší obchodní domy v Evropě. Kotva je považována za jednu z nejzajímavějších československých budov 70. let. Její půdorys připomíná včelí plástev a tvoří ho několik do sebe zaklesnutých šestihranů. Budovu navrhli manželé Věra a Vladimír Machoninovi.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK