O odklad termínu dnes Mládka požádala odborná veřejnost sdružená v Platformě pro rozvoj vysokorychlostních internetových sítí pod vedením Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy. Vládní koordinátor pro digitalizaci Tomáš Prouza již dříve uvedl, že data z analýzy ČTÚ je potřeba ověřit a dokončení plánu rozvoje internetu se proto protáhne až do podzimu.
\"Naše práce na Národním plánu rozvoje sítí nové generace probíhá podle harmonogramu a MPO je připraveno národní plán předložit. Telekomunikační sektor požaduje více času na prozkoumání ekonomických analýz, které vyplývají ze souborů dat, jejichž sběr zajišťoval ČTÚ, a které byly předány k 30. květnu 2016 v souladu s akčním plánem schváleným vládou ke zpracování ekonomických analýz,\" řekl Mládek.
Podle Mládka se výstupy z prvotních analýz sebraných dat svým obsahem rozcházejí s dosavadními očekáváními. Současní poskytovatelé připojení k internetu, kterých je evidováno 2220, ve svých údajích o plánované výstavbě v následujících třech letech proti předchozím informacím enormně zvýšili své investiční plány a předpokládají z vlastních investičních zdrojů, tedy bez veřejné podpory, pokrýt více než 50 procent oblastí, ve kterých dosud není internet k dispozici.
Z mapování ČTÚ vyplynulo, že v téměř 30 procentech základních sídelních jednotek nyní neexistuje relevantní internetová infrastruktura s připojením o rychlosti alespoň 30 Mbit/s. Je také nepravděpodobné, že tato infrastruktura bude do tří let vybudována za komerčních podmínek. Tato data chce MPO zveřejnit ke konzultaci v polovině července.
Vláda by měla národní plán rozvoje internetových sítí schválit do konce listopadu, aby jej stihla předložit Evropské komisi do konce roku. Vypracování plánu je předpokladem pro čerpání dotací v celkové výši 14 miliard korun na budování internetových sítí z prostředků EU.