Index FTSEurofirst 300 podobně jako v pondělí odepsal dnes 1,89 procenta a uzavřel na 1260,14 bodu, nejnižší úrovni od 24. února. Index Euro STOXX 50, který měří kolísání cen akcií, a odráží tím nejistotu mezi investory, vzrostl o 3,9 bodu na letošní maximum 38,34 bodu. Proti minulému úterý již zpevnil o 20 bodů.
Britové budou o setrvání v EU rozhodovat v referendu 23. června. Příznivci takzvaného brexitu převážili nad odpůrci odchodu z EU ve třech aktuálních průzkumech veřejného mínění. Nejprodávanější britské noviny - bulvární deník The Sun - navíc své čtenáře vyzvaly, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro odchod.
\"Obavy z brexitu tlačí index volatility vzhůru a zasahují zejména akcie finančního sektoru. Zvýšená rozkolísanost zřejmě potrvá nejméně do referenda,\" řekl agentuře Reuters ekonom belgické banky KBC Koen De Leus. Index evropských bank ztratil 2,3 procenta a letos už oslabil o zhruba 27 procent.
Index londýnské burzy FTSE 100 oslabil o 2,01 procenta na 5923,53 bodu, nejníže za čtyři měsíce. Index německých akcií DAX odepsal 1,43 procenta a uzavřel na 9519,20 bodu.
Akciové trhy oslabuje rovněž obnovený propad cen komodit - akcie evropských těžařů ztratily 3,5 procenta. Nejistotu na trhu ale zvyšuje také zasedání Fedu, jehož měnový výbor ve středu rozhodne, zda opět zvýší základní úrokovou sazbu.
Investoři se kvůli zvýšené nejistotě odvracejí od rizikových aktiv a uchylují se k bezpečnějším investicím. Vedle bezpečných měn, jako je třeba japonský jen nebo švýcarský frank, nakupují zejména vládní dluhopisy Německa, USA, ale i Británie. Jejich výnosy tak klesají na historická minima. Výnos desetiletých dluhopisů německé vlády se dnes poprvé v historii spolkové republiky dostal do záporného pásma.