Midea má již v německé firmě podíl 13,5 procenta. Před měsícem čínská firma uvedla, že se chce stát jejím největším akcionářem s více než 30 procenty. Největším akcionářem Kuky je teď německý koncern Voith s podílem 25,1 procenta. Midea podle agentury Reuters uvedla, že vítá pestrou sestavu akcionářů Kuky a vysoký podíl akcií, které se obchodují na veřejném trhu.
Šéf Kuky Till Reuter minulý měsíc akcionářům své firmy řekl, že nabídka čínského investora podporuje strategii vedení. Dnes Kuka sdělila, že její vedení nabídku zkoumá a odpoví na ni během dvou týdnů.
Kuka již spolupracuje s čínskou firmou na automatizaci jejích továren. Midea by mohla pomoci německé firmě k lepšímu přístupu na čínský trh. Kuka v posledních letech expandovala na asijském trhu a v roce 2013 otevřela továrnu v Šanghaji. Tržby firmy v Číně loni činily 420 milionů eur a do roku 2020 je firma plánuje zvýšit na více než jednu miliardu eur.
Mezi německými politiky ale vyvolala květnová nabídka čínské firmy na pozadí řady dalších dohod tohoto typu poplach a obavy ze ztráty klíčových průmyslových technologií. Vládnoucí politici ale vesměs tvrdí, že nechtějí zasahovat do komerčních transakcí.
Podle zdrojů z vládní koalice Midea neusiluje o více než 49 procent německé firmy a pokud získá akcií v povinném tendru více, prodá je prý zpět na trhu. Investor, který získá přes 30 procent akcií jakékoli firmy, musí podle německých zákonů nabídnout ostatním akcionářům odkoupení jejich akcií.
Kuka je největším německým výrobcem průmyslových technologií, na něhož se v poslední době zaměřili čínští zájemci. V květnu se čínský fond Fujian Grand Chip Investment Fund dohodl na koupi technologické firmy Aixtron za 670 milionů eur. Společnost China National Chemical (ChemChina) má zase podle médií zájem o předního světového výrobce uhlíkových materiálů SGL Carbon. Skupina čínských investorů v čele s ChemChina se v lednu dohodla na koupi výrobce strojů pro zpracování plastů KraussMaffei Group za 925 milionů eur.