Vláda připravila kvůli chystanému zavírání dolů novelu, podle níž budou moci horníci chodit do penze o sedm let dřív než ostatní. Předlohu podpořil Parlament, nyní ji dostal k podpisu prezident. Kabinet v květnu také schválil příspěvky 8000 korun pro propouštěné horníky a 7000 Kč pro ostatní zaměstnance z OKD. Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se má vyplácet tři měsíce až pět let podle odpracované doby a věku pracovníka.
\"Při restrukturalizaci jakéhokoliv odvětví či firmy od roku 1990 nedošlo k takovéto formě vládní pomoci. Rada odborového svazu KOVO odmítá takovouto státní pomoc pouze vybrané firmě či odvětví, považuje ji za diskriminační a nesystémovou,\" uvedl předák svazu KOVO Jaroslav Souček. Podle odborářů si stejný přístup vlády zaslouží při restrukturalizaci i zaměstnanci ostatních odvětví.
KOVO je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Ta už koncem května na svém sněmu kabinet vyzvala, aby schválil sociální příspěvky 8000 korun i pro propouštěné horníky ze severních Čech. Podle předáků centrály by tak měla vláda \"převzít odpovědnost\" za své rozhodnutí o neprolomení limitů a útlumu těžby. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy případnou podporu do budoucna nevyloučil.
S návrhem na poskytování příspěvků přišel ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Původně navrhoval podporu nejen pro propouštěné z OKD, ale i pro zaměstnance deseti hnědouhelných společnosti a uranových dolů. Kabinet to neschválil, proti bylo hlavně vládní ANO.
Firma OKD je v úpadku od počátku května. Insolvenční návrh na sebe podala sama. Uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům přes 17 miliard Kč a závazky není schopna splácet, protože její majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Firma má zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Vláda se zabývá otázkou, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na výplaty horníkům.