Tripartita podle hejtmana podporuje způsob, jakým je ministerstvo průmyslu a obchodu připraveno řešit problematiku provozního financování OKD, tedy prostřednictvím státní půjčky za účelem reorganizace společnosti. \"Vyzývá tímto vládu k urychlenému přijetí tohoto usnesení, a to ještě před jednáním schůze věřitelů 10. srpna. V opačném případě hrozí bezpečnostní rizika pro celý region,\" řekl Novák. Připomněl, že stát by mohl uvolnit až miliardu korun, kterou by prostřednictvím některé ze státních organizací půjčil OKD jako provozní kapitál. \"Tak aby byly zajištěny mzdy, ale také samozřejmě průběžné platby dodavatelům po době, kdy byl podán návrh na insolvenci,\" řekl Novák.
Podle tripartity by společnost OKD měl po reorganizaci většinově vlastnit stát. \"To znamená, aby stát své pohledávky, které dnes má ..., popřípadě i odkoupením některých pohledávek ze stran dodavatelů před návrhem na insolvenci tyto kapitalizoval. OKD by se mělo stát společností státní, ať ten postupný útlum a sociální program je v režii státu,\" řekl Novák. Domnívá se, že stát by měl být stoprocentním vlastníkem.
Tripartita také vyzvala vládu k dohodě se společností OKD, která povede k uzavření Dolu Paskov v technologicky co nejkratším možném termínu. \"Víme, že Důl Paskov způsobuje další prohloubení ztráty OKD,\" řekl Novák. Aktuální situace podle něj neumožňuje společnosti OKD, aby zahájila kroky k uzavření Dolu Paskov, protože by nebyla schopna hradit sociální program pro propouštěné horníky.
Společnost OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Jejím majitelem je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků.