\"Uvalení obchodních bariér a zavádění protekcionistických opatření mezi našimi zeměmi, tedy mezi dvěma politickými centry - EU na jedné straně a Británií na druhé - by bylo ve 21. století opravdu velmi hloupé,\" řekl Kerber. \"BDI bude na politiky na obou stranách působit, aby vytvořili obchodní režim, který nám umožní udržet nynější úroveň obchodu, i když to bude obtížnější,\" dodal.
Činitelé EU a některých zemí bloku se netají tím, že v případě brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, budou chtít Británii \"potrestat\". Zejména proto, aby se odstředivé tendence neujaly také u dalších členů EU. Německá vláda už naznačila, že v případě odchodu Británie z EU zaujme vůči Londýnu v budoucích obchodních jednáních tvrdý postoj. Ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že odchod by znamenal, že Británie musí opustit evropský jednotný trh.
Německý finanční ústav DZ Bank minulý měsíc upozornil, že odchod Británie z Evropské unie by mohl německou ekonomiku jen do konce příštího roku stát až 45 miliard eur (1,2 bilionu Kč) a podstatně snížit její růst. Brexit by také značně zasáhl vývoz z Německa. Ten loni vzrostl o téměř 13 procent na rekordních takřka 90 miliard eur a Německo mělo v obchodě s Británií přebytek zhruba 40 miliard eur. Více Německo vyvezlo jen do USA a do Francie.
Více než třetina německých výrobců se obává, že případný odchod Británie z EU bude mít negativní dopad na jejich podnikání, plyne z průzkumu, který dnes zveřejnil německý ekonomický institut Ifo. Obavy z výsledků čtvrtečního referenda v Británii mají zejména větší firmy s 500 a více zaměstnanci.