Podnik předpokládá, že by smlouvy s firmami mohl uzavírat na přelomu října a listopadu. Tendry se týkají celkem 48 zakázek. Smlouvy na komplexní činnosti za 2,8 miliard korun jsou připravené pro 28 smluvních územních jednotek. Smlouvy na těžební činnosti s prodejem dříví mají hodnotu 165 milionů korun a budou aktuální pro šest územních jednotek. U 14 dalších se zakázky za 430 milionů korun týkají pěstebních činností.
\"Postupně zvyšujeme počet smluvních územních jednotek, které v některých případech dělíme na dílčí zakázky. Je to přínosné pro malé i střední firmy a podporujeme tak zaměstnanost v regionech,\" uvedl výrobně technický ředitel LČR Václav Lidický. Kompletní zadávací dokumentace je uveřejněná kromě věstníku také na webu Lesů ČR.
Podnik LČR již dříve uvedl, že ve smlouvách z tendru zohlední problém s přemnožením kůrovce. Kvůli loňskému pro kůrovce velmi příznivému horkému a suchému počasí lesníci letos očekávají meziročně trojnásobné množství tohoto škůdce. Brouk nejvíce ohrožuje smrkové lesy na severní Moravě. Podnik například oznámil upravení sankcí za včasné nezpracování kůrovcového dříví.
V loňském tendru 2016+ zvítězila společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Do loňských tendrů se přihlásilo 39 firem, které podaly celkem 425 nabídek. Alespoň jeden kontrakt získalo 21 subjektů. Po Unilesu patřily k úspěšným firmám z pohledu získané plochy Kloboucká lesní a Stora Enso Wood Products Ždírec. Smlouvy Lesy ČR uzavíraly pouze s vítězi tendrů.