Plánovaná opatření mají ochránit většinu zástavby ve městě včetně budoucích rozvojových ploch, jak je vymezují územní plány Brna a Modřic. Brno a státní podnik Povodí Moravy nyní vytvoří pracovní skupinu, k níž budou přizvány i příslušné městské části a odborná veřejnost. Skupina bude sloužit jako koordinační orgán. V nejbližší době projedná harmonogram příprav, zabývat se bude také způsobem informování a projednávání s veřejností, neziskovými organizacemi a dalšími subjekty.
Nejdříve je nutné zajistit majetková práva ke značnému množství pozemků. Opatření jsou v plánu na území Brna a Modřic podél řeky Svratky v délce 19 kilometrů a podél řeky Svitavy v délce více než deset kilometrů.
Memorandum podepsali primátor Brna Petr Vokřál a generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský, podpisu se zúčastnil i náměstek primátora odpovědný za tuto oblast Martin Ander.
\"Vlna prvních pěti konkrétních opatření, na které nyní město Brno připravuje investiční záměr, by měla ochránit 26 tisíc obyvatel města,\" uvedl Vokřál. Podle Andera jde především o lokalitu Starého Brna u řeky Svratky a oblast Židenic, Husovic a Zábrdovic u řeky Svitavy.
Finance na plánovaná protipovodňová opatření by měly přijít z několika stran - ze státního rozpočtu, z operačních programů a z vlastních zdrojů Brna a Povodí Moravy.