Česká ekonomika by podle analytiků měla letos po brexitu růst zhruba o dvě procenta. Dopad na tuzemskou ekonomiku bude aktuálně podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera pramenit přes zvýšenou nejistotu na trzích. \"Průměrný Čech by si nemusel ničeho všimnout. S výjimkou třeba těch, kteří investují do akcií. Ti už nyní mohou počítat s citelným zchudnutím během jediného dne,\" uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.
První období po rozhodnutí o brexitu bude podle prezidenta Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka charakteristické emocemi, neklidem na finančních trzích a určitým propadem obchodu. Během pár týdnů se situace dostane v ekonomické rovině do normálu a víceméně dva roky se bude hospodářská spolupráce vyvíjet podobně jako před brexitem. \"Neočekáváme velké výpadky. Nicméně v této době se musí dojednat ekonomický model další spolupráce, což bude velmi náročné,\" uvedl.
Británie je pro české podnikatele jednou ze třech nejdůležitějších obchodních destinací. Od ledna do dubna předstihla v objemu českého vývozu donedávna třetí Polsko, připomněl Havlíček. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého se dopady brexitu dotknou především konkrétních exportérů. Neobává se však, že by se to promítlo do míry nezaměstnanosti, růstu HDP či inflace. Prezident Miloš Zeman dnes poznamenal, že každé zúžení evropského trhu vede ke zhoršení ekonomických podmínek. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR je odchod Británie z EU špatnou zprávou pro evropský i český byznys. Vystoupení Británie vážně zasáhne samotný princip fungování EU, začne období nepředvídatelnosti a nejistoty.
Podle ministerstva práce se dá předpokládat, že Británie omezí Čechům volný přístup na svůj trh práce. Také Britové by pak v ČR museli získat k práci nejdřív povolení. V Británii loni pracovalo podle odhadů kolem 37.000 Čechů, nejčastěji si našli místo ve službách a pohostinství. V Británii také pracuje 1270 lékařů z Česka. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka si možná Británie vyjedná speciální režim pro lékaře cizince, protože se bez nich britské zdravotnictví neobejde.
V neposlední řadě by se mohl odchod Británie z EU projevit ve zdražení mobilního volání na ostrovech. Británie totiž přestane být zemí, která by se musela řídit evropskou regulací roamingu, uvedl mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.
Pražská burza dnes na výsledky referenda reagovala hned po otevření desetiprocentním propadem, akcie Erste Banky ztrácely až 21 procent hodnoty. Index PX se propadl na úroveň roku 2009, kdy vrcholila krize. Před polednem už burza ztráty korigovala a ztrácela zhruba pět procent.
Česká měna reagovala střídmě. K euru se po ranním mírném oslabení téměř vrátila ke čtvrtečnímu závěru, kolem 11:00 se obchodovala za 27,10 Kč/EUR. Výrazněji zpevnila vůči britské libře, která na výsledky reagovala propadem kurzu. V korunách libra za jeden den zlevnila téměř o 1,50 koruny, dopoledne se obchodovala za 33,87 Kč/GBP. Vůči dolaru česká měna oslabila asi o padesátník. \"Česká koruna zůstává velmi odolnou měnou,\" zhodnotil analytik Patria Finance Tomáš Vlk.
Brexit bude podle analytiků možná důvodem, proč centrální banka prodlouží režim devizových intervencí, při kterém už od listopadu 2013 drží kurz koruny poblíž 27 Kč/EUR, a ne silnější. ČNB na počátku května konstatovala, že vidí pravděpodobný konec intervencí na polovinu roku 2017. Ekonomové si po dnešku umí představit konec i v roce 2018. Z ČNB dnes na výsledky reagoval viceguvernér Mojmír Hampl, podle kterého si Británie i zbytek Evropy a jejich instituce s případnými krátkodobými tržními šoky způsobenými brexitem poradí.