Mezi prvními bankami, které hypotéky zlevnily, jsou Wüstenrot hypoteční banka (WHB), GE Money a Raiffeisenbank. Jednoletá úroková sazba hypotečního úvěru u WHB klesla o 0,05 na 2,90 procenta, sazba u hypotéky s pětiletou fixací začíná na 3,85 procenta, což je o 0,5 bodu méně než před týdnem. Čtvrtá největší banka v Česku GE Money snížila hypotéku s jednoletou fixací o 0,3 bodu na 2,69 procenta, informovala mluvčí banky Eva Chaloupková.
Hypotéky zlevnila i Raiffeisenbank. U nejčastěji využívaného úvěru poskytovaného do 70 procent hodnoty zastavované nemovitosti klesla úroková sazba fixovaná na rok na 2,65 procenta z 2,92 procenta. Měsíční splátka úvěru ve výši 1,5 milionu s dobou splatnosti 20 let tak zlevní přibližně o 150 korun. Úroková sazba fixovaná na tři roky u stejného úvěru klesla na 3,77 procenta z dosavadních 3,88 procenta.
U takzvané americké hypotéky, kterou lze použít i na nákup jiného zboží než nemovitosti, klesla nejčastěji využívaná pětiletá sazba z dosavadních 5,39 na 4,79 procenta. To představuje měsíční úsporu 500 Kč, dodal mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.
Experti však upozorňují, že snižování úrokových sazeb u hypoték bývá často pouhým reklamním trikem. Banky totiž obvykle snižují úvěr s jednoletou fixací, který využívá jen malá část klientů. Nejvíce zákazníků si totiž vybírá úvěry s pětiletou fixací. Na avizované nízké úroky navíc dosáhnou jen klienti s vysokými příjmy, méně majetní lidé naopak platí úroky o něco vyšší.
Centrální banka koncem dubna snížila sazby o čtvrt procentního bodu na nejnižší úroveň v historii. Hlavní repo sazba klesla o čtvrt procentního bodu na 1,75 procenta. Sazby tak jsou nižší než v eurozóně, kde je základní úroková sazba na úrovni dvou procent.