Kousalovy rezignace si Dušek váží. "Vnímám to ale tak, že někdo vzal na sebe odpovědnost za jiné," uvedl s tím, že za výrazné nesplnění plánu výkonů drah v nákladní dopravě za loňský rok nese hlavní odpovědnost náměstek Jiří Kloutvor, který zůstává ve funkci spolu s dalšími odpovědnými pracovníky.
Odboráři chtějí stávkovat zejména kvůli nadměrnému propouštění. Dráhy má letos opustit 6000 lidí z téměř 72.000 pracovníků. Pokud by se v dohledné době nepodařilo uzavřít kolektivní smlouvu, mohl by se počet lidí, které dráhy nebudou potřebovat, zvýšit asi o 2000 až 2500. O snižování počtu pracovníků chtějí odbory s vedením podniku do příštího úterý jednat. Ve středu mají rozhodovat o stávce.
Dušek, který je zároveň členem dozorčí rady, upozornil, že o Kousalově odchodu z funkce předsedy představenstva bude v pondělí dopoledne na mimořádném zasedání jednat dozorčí rada a do té doby zůstává ve funkci. Podle něj sice podle stanov přebírá po Kousalovi řízení drah jeho dosavadní první náměstek Josef Bazala, ve funkci generálního ředitele jej však musí schválit představenstvo a do čela představenstva jej musí jmenovat dozorčí rada. O kandidátech je podle Duška předčasné hovořit.
Důvodem Kousalova odstoupení je podle ministra dopravy Milana Šimonovského (KDU-ČSL) chystaná změna obchodní politiky Českých drah, kterým v poslední době sice rostou výkony v osobní přepravě, ale dosud nemají uzavřeny s některými kraji smlouvu o úhradě ztráty z regionální dopravy. Na druhou stranu drahám podle ministra klesá objem nákladní přepravy.
Mluvčí drah Petr Šťáhlavský vyloučil, že by Kousal odstupoval kvůli vyjednávání s odbory nebo kvůli výrokům některých ministrů. Vedení drah se stalo v pondělí terčem kritiky ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD). Chystané propuštění zaměstnanců Škromach označil za nepřiměřené a pohrozil personálními změnami ve vedení drah.