Britská libra dnes vůči dolaru sestoupila až na 1,3152 USD, nové minimum za 31 let, později se pohybovala kolem 1,3180 USD. Britskou měnu druhý den od referenda sráží nejistota ohledně dopadů \"brexitu\" a dohady, že britská centrální banka sníží úrokové sazby. Očekávání poklesu úroků ale žene investory do britských státních dluhopisů, což snižuje úvěrové náklady britské vlády na rekordní minima.
V pátek libra klesla o osm procent a zaznamenala nejhlubší jednodenní propad od zavedení plovoucího kurzu počátkem 70. let. Za dva dny ztrácí asi 12 procent.
Libra proti euru dnes klesla o více než dvě procenta na 0,8352 GBP a je nejníže od března 2014. Euro oslabuje vůči dolaru o téměř jedno procento na 1,1015 USD a je nejslabší za tři a půl měsíce.
Výnosy britských státních dluhopisů, které určují náklady vlády na nové výpůjčky, se propadly na nová minima. Výnos desetiletého \"giltu\" navíc poprvé v historii klesl pod jedno procento. Trh předpokládá, že Bank of England ve snaze zmírnit dopady \"brexitu\" na ekonomiku ještě letos sníží základní úrokovou sazbu.
Akcie v Japonsku a Číně dnes už oživily, v Evropě ale burzy dál klesaly, zejména kvůli propadům bank a cestovních kanceláři. Západoevropský index FTSEurofirst 300 krátce před koncem obchodování ztrácel 2,7 procenta, a znovu tak oslaboval podstatně více než londýnská burza, jejíž hlavní index FTSE 100 v té době přicházel o 2,5 procenta. Zatímco tento index podporuje růst akcií velkých vývozců, kterým pomáhá propad libry, výrazně hlubší je propad menších britských firem; jejich index FTSE 250 dnes ztrácí šest procent.
V pátek FTSEurofirst 300 spadl o 6,4 procenta. Pokles londýnského FTSE 100 byl o polovinu nižší.
Rovněž americké akcie zahájily týden poklesem a jejich hlavní indexy v první polovině dne ztrácely zhruba dvě procenta. I zde pod tlakem zůstávají akcie amerických bank, které mají významné aktivity v Londýně.
Globální akciové trhy ztratily na hodnotě jen v pátek přes dva biliony dolarů (49 bilionů Kč), což byla jejich nejhlubší jednodenní ztráta v historii. Investoři prodávali akcie, komodity a rizikovější měny a kupovali naopak měny bezpečných zemí, zlato a státní dluhopisy finančně nejstabilnějších států, tedy USA a Německa.
Britský ministr financí George Osborne dnes v prvním veřejném vystoupení od čtvrtečního referenda řekl, že \"brexit\" nepochybně dopadne na britskou ekonomiku, ostrovní hospodářství je ale dostatečně silné na to, aby to zvládlo. Osborne také couvl od plánu na rychlá úsporná rozpočtová opatření, která před čtvrtečním referendem v případě brexitu ohlásil, a řekl, že vláda s nimi počká do podzimního nástupu nového premiéra.
Americký ministr financí Jack Lew řekl, že po rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie na trzích žádné známky finanční krize nevidí. Pro hospodářství Spojených států bude sice takzvaný brexit dalším negativním faktorem, největší ekonomika světa je ale podle něj dostatečně odolná.
Ceny ropy dnes odpoledne klesaly o zhruba dvě procenta. Vedle obav z dopadů brexitu je srážel rostoucí kurz dolaru. Od pátku ropa ztrácí asi sedm procent.
Investoři z měn dál kupovali dolar, japonský jen nebo švýcarský frank a pokračovali rovněž v nákupech zlata. Jeho cena se dnes zvýšila o necelé jedno procento po pátečním vzestupu o pět procent, který byl nejvýraznější od počátku roku 2009.