Třinecké železárny dosáhly loni čistého zisku 2,78 miliardy korun

30.06.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Třinec (Frýdecko-Místecko) 30. června (ČTK) - Hutní společnost Třinecké železárny (TŽ) dosáhla v loňském roce čistého zisku 2,78 miliardy korun. Oproti roku 2014 je to pokles o necelých 270 milionů korun. Tržby společnosti loni činily 36,921 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o miliardu méně. ČTK to dnes sdělila mluvčí podniku Petra Jurásková.

Huť loni vyrobila 2532 kilotun oceli (meziročně o osm kilotun méně). Podnik je největším výrobcem oceli v zemi. \"V době, kdy jsou nadbytečné kapacity celosvětovým problémem, se nám daří využívat naše výrobní zařízení téměř na 100 procent, což je v této složité situaci na trhu v rámci Evropy unikátní,\" uvedl předseda dozorčí rady TŽ Tomáš Chrenek.

Podle místopředsedy dozorčí rady Jána Modera se na výsledku hospodaření pozitivně podepsal rok provozu modernizované kontidrátové trati. \"Ta firmu dostala na absolutní světovou špičku ve výrobě válcovaného drátu,\" uvedl Moder. Za riziko ovšem považuje stále se zvyšující podíl exportu čínské oceli a případné uznání Číny jako tržní ekonomiky, což by mělo podle něj neblahé důsledky v podobě omezení výroby pro ocelářské společnosti ve všech zemích Evropy.

Více než 66 procent své produkce železárny exportovaly, zejména do zemí Evropy. Nejprodávanějším výrobkem zůstává drát a tyčová ocel. Válcovaného drátu loni firma prodala 937 kilotun, což bylo 39,4 procenta z celkových prodejů, tyčové a profilové oceli 571 kilotun. \"Produkce kolejnic a železničního příslušenství činila loni 278 kilotun, z nichž přibližně 80 procent putovalo do zahraničí,\" uvedla Jurásková.

V loňském roce železárny proinvestovaly 2,406 miliardy korun, přičemž 888 milionů z toho tvořily dotace na dokončení ekologických staveb. \"V letošním roce firma plánuje desítky investičních akcí v celkovém objemu téměř 2,5 miliardy korun. K těm nejvýznamnějším patří dokončení modernizace koksové baterie, výstavba dvou nových žíhacích pecí, rekonstrukce plynočistírny a výstavba nového ohřívače větru,\" uvedla mluvčí.

V Třineckých železárnách pracuje přes 7000 lidí, a to včetně provozů v Ostravě-Vítkovicích, Starém Městě u Uherského Hradiště a Závodu sochorová válcovna v Kladně. I s dceřinými firmami mají TŽ okolo 10.000 zaměstnanců. Jediným akcionářem Třineckých železáren je mateřská společnost Moravia Steel miliardáře Chrenka.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK