Radit státu se zakázkou na provoz mýta chce pět firem

30.06.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. června (ČTK) - Radit státu s přípravou zakázky na provoz mýtného systému v Česku po roce 2019 chce pětice firem. Nejnižší nabídku podalo sdružení společností KPMG, Tempest a advokátní kanceláře Volopich, Tomšíček & spol. Konsorcium za poradenství s přípravou miliardového tendru požaduje necelých 30 milionů Kč bez DPH. ČTK to řekly dva nezávislé zdroje obeznámené s výsledky dnešního otevírání obálek na ministerstvu dopravy.

Kromě zmíněného sdružení se o zakázku ucházejí společnosti Cetag, BDO IT, Arthur D. Little a Deloitte Advisory, která již ministerstvu dopravy pomáhala s přípravou provozu systému po vypršení smlouvy s firmou Kapsch na konci letošního roku. Zakázku, kterou firmě zadal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) bez výběrového řízení, zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Všechny tyto společnosti dnes požadovaly za své služby cenu pod 40 milionů korun.

Nabídky uchazečů jsou tak o polovinu nižší, než očekávalo ministerstvo dopravy. To na začátku května hodnotu zakázky na takzvaného projektového manažera odhadlo na 70 milionů korun.

Poradce má ministerstvu dopravy pomoci s otevřeným výběrovým řízením na nového provozovatele, které kvůli průtahům s přípravou úřad odložil. V současnosti je na programu vlády návrh ministerstva dopravy na prodloužení smlouvy s Kapschem na provoz mýtných bran o tříleté období, během něhož chce úřad výběrové řízení připravit a najít v něm nového provozovatele.

Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za celou dobu se na mýtném vybralo asi 70 miliard Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK